Dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest kluczem do udanego sezonu zimowego. W ten sposób zwiększa się bezpieczeństwo na stoku. Co więcej, taki sprzęt dostosuje się do każdych warunków. Zobacz, o co należy zadbać podczas serwisowania sprzętu przed sezonem.
Serwisowanie sprzętu pozwala przede wszystkim na utrzymanie go w dobrym stanie. Dzięki temu może on posłużyć miłośnikowi sportów zimowych przez kilka lub kilkanaście sezonów. Dbanie o sprzęt ma także wpływ na właściwości jezdne. Zwiększa się m.in. stabilność jazdy czy poślizg. Zaleca się serwisowanie nart czy snowboardu minimum raz lub dwa razy w sezonie. Tyczy się to przede wszystkim używanego sprzętu. W przypadku nowego – serwisowanie w początkowym okresie jest zbędne. Sprzęt jest fabrycznie przygotowany do użytkowania na stoku.
Serwisowanie można przeprowadzać na własną rękę. Lepszym rozwiązaniem jest jednak oddanie sprzętu profesjonalistom. Takie zabiegi dają stuprocentową pewność i bezpieczeństwo. Warto skontaktować się z serwisem przed sezonem zimowym. Dobrym rozwiązaniem jest również oddanie nart do zakonserwowania na sezon letni.
Co obejmuje serwisowanie w sportach zimowych?
- demontaż wiązań, kołkowanie;
- montaż wiązań;
- smarowanie;
- regeneracja ślizgu;
- ostrzenie krawędzi;
- ostrzenie łyżew;
- termoformowanie butów narciarskich;
- kompleksowy serwis snowboardu/nart (wypełnienie, ostrzenie, smarowanie);
- regulacja siły wpięcia.
Problemy i rozwiązania – źle działający sprzęt narciarski
1. Ślizganie się nart/snowboardu
Należy oddać sprzęt do nasmarowania. Doskonale sprawdza się smarowanie na gorąco. Miłośnicy sportów zimowych serwisujący na własną rękę mogą zainwestować w smary.
2. Brak stabilizacji nart carvingowych na skrętach/sprzęt łapie na krawędziach
Należy naostrzyć sprzęt. Sprawdź czy krawędzi nart są ostre. Jeśli nie – koniecznie oddaj je na ostrzenie. W serwisie możesz się dowiedzieć także jak długo posłuży ci jeszcze dany sprzęt.
3. Ubytki w ślizgach deski snowboardowej/nart
Należy nadlać ubytki w sprzęcie. Są one najczęściej spowodowane najeżdżaniem na przeszkody (korzenie, kamienie) na stoku. Regenerację sprzętu lepiej pozostawić w rękach specjalistów.
4. Odbita/naruszona krawędź sprzętu
Uszkodzenia tego typu można naprawić jedynie w serwisie. Tam, serwisanci zdiagnozują problem i zastosują odpowiednie rozwiązanie.
Serwisowanie sprzętu – smarowanie nart
Ślizg, czyli powierzchnia nart stykająca się ze śniegiem, powinna być dokładnie nasmarowana. Występowanie jasnego nalotu na sprzęcie powinno zaalarmować narciarza. W przypadku nart wysokiej klasy (z czarnym ślizgiem) nie wolno dopuścić do pojawienia się nalotu. Najlepszym rozwiązaniem są smary płynne (w sztyfcie lub sprayu) lub stałe (wykorzystywane do smarowania na gorąco). Pamiętaj, nie wcieraj smaru w narty – sam się wchłonie.
Serwisowanie sprzętu – szlifowanie krawędzi
Domowe szlifowanie krawędzi można wykonać przy pomocy ręcznej ostrzałki bądź papieru ściernego. Warto wykonywać delikatne ruchy, żeby nie uszkodzić nart. Warto jednak rzadko korzystać z domowego szlifowania. Lepszym rozwiązaniem jest regularne oddawanie sprzętu do serwisu. Krawędzie nart uszkadza przede wszystkim wilgoć oraz najechanie na przeszkody na stoku.
Dbaj o sprzęt do sportów zimowych!
Nieprawidłowo użytkowany sprzęt znacznie częściej trafia do serwisu. Warto więc dbać o narty czy deskę snowboardową. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, lecz także przedłużymy żywotność sprzętu. Ważny jest jego prawidłowy transport. Podczas podróży należy przedzielić dzioby i piętki nart ski rzepami. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu rys na sprzęcie. Co więcej, przewożenie go na dachu samochodu zawsze powinno odbywać się z odpowiednim pokrowcem. Bez niego łatwo o wystawienie wiązań na działanie wielu zanieczyszczeń. Podczas jazdy narciarz czy snowboardzista powinien zwracać szczególną uwagę na przeszkody występujące na trasie. Najechanie na na przykład kamień może spowodować ubytki w sprzęcie. Po powrocie ze stoku należy także osuszyć i wytrzeć sprzęt. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rdzewienia.